Ejzenštejn

Viktor Šklovskij: Ejzenštejn

Ejzenštejn

Viktor Borisovič Šklovskij, rusky Виктор Борисович Шкловский (24. január 1893, Petrohrad - 6. december 1984, Moskva) bol ruský spisovateľ, filmový scénarista a literárny a filmový teoretik. Významný predstavitel ruského formalismu. Jeho otec bol Žid, jeho matka mala zčasti nemecký, z časti ruský pôvod. Roku 1916 patril k zakladateľom petrohradskej Spoločnosti pre štúdium básnického jazyka (Общество изучения Поэтического Языка) známe pod skratkou OPOJAZ.

Šklovskij sa podieľal na Febrárovej revolucii roku 1917. Ruská Dočasná vláda ho vyslala ako pomocníka komisára na juhozápadnú frontu, kde bol ranený a dostal vyznamenanie za statočnost. Potom bol pomocníkom komisára ruského expedičného zboru v Perzii. Do Petrohradu sa vrátil na začiatku roku 1918, už po Októbrovej revolúcii. Bolševický prevrat neprijal a zúčastnil sa i protibolševického spiknutia organizovaného členmi Socialistickej revolučnej strany. Spiknutie však bolo odhalené tajnou políciou Čeka. Šklovskému sa podarilo uniknúť zatknutiu, skrýval sa, cestoval v utajení po Rusku a Ukrajine. Nakoniec však bol omilostený, v čom zohralo rozhodujúcu úlohu jeho priateľstvo s Maximom Gorkým.

Napísal rad vplyvných biografií, cenené sú i jeho teoretické práce o filmu, napríklad o diele režiséra Sergeja Ejzenštejna, ktorý bol i jeho blízkym priaíteľom.

vydal: Obzor Bratislava, 1976

3,00 €
Kód tovaru: 14080

Popis: 
tvrda väzba, počet strán 415
Dátum zaradenia: 
19.02.2018
Dostupné k odberu: 
Ihneď

Stav knihy: 
zachovalý s obálkou

Ďalšie knihy z tejto kategórie